Mətbuat şərhi 12 fevral 2026
Omanın nüfuzlu ərəb dilli "Al- Watan" qəzetininin 12 fevral 2026-ci il tarixli sayında Səfir Rəşad İsmayılovun 2026-cı il – “Şəhərsalma və Memarlıq İli” mövzusu ilə bağlı geniş məqaləsi dərc edilmişdir.
Məqalədə 2026-cı ilin Azərbaycanda “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin əhəmiyyəti, ölkə üzrə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma layihələri, müasir şəhərsalma prinsiplərinin tətbiqi, dayanıqlı inkişaf və innovativ memarlıq yanaşmaları ətraflı şəkildə təqdim edilmişdir.
Həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan geniş quruculuq işləri, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqi, Azərbaycanın zəngin memarlıq irsinin qorunması və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyəti xüsusi vurğulanmışdır.
Məqalədə eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin in rəhbərliyi ilə şəhərsalma, infrastrukturun modernləşdirilməsi və memarlıq sahəsində əldə olunmuş mühüm nailiyyətlər diqqətə çatdırılmışdır.

In the February 12, 2026 issue of Oman’s leading Arabic-language newspaper Al-Watan, a comprehensive article by Ambassador Rashad İsmayılov entitled “2026 – The Year of Urban Planning and Architecture” was published.
The article explains the significance of declaring 2026 as the “Year of Urban Planning and Architecture” in Azerbaijan. It outlines the large-scale restoration and reconstruction projects currently being implemented across the country, the application of modern urban planning principles, as well as sustainable development and innovative architectural approaches.
Special attention is given to the extensive reconstruction works carried out in the liberated territories, including the implementation of the “smart city” and “smart village” concepts. The article also highlights the preservation of Azerbaijan’s rich architectural heritage and the importance of international cooperation in this field.
Furthermore, the article emphasizes the key achievements attained under the leadership President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, whose strategic vision and policies have significantly advanced urban development, infrastructure modernization, and architectural progress in Azerbaijan.