Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Sayid Bədr ibn Həməd ibn Hammud Albusəidi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
1 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Sayid Bədr ibn Həməd ibn Hammud Albusəidi arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı regionda hərbi eskalasiya və artan gərginliklə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazirlər bölgədəki son hərbi eskalasiyadan dərin narahatlıqlarını ifadə ediblər və vəziyyətin daha da kəskinləşməsinin regional təhlükəsizlik və sabitliyə ciddi təhdid yaratdığını vurğulayıblar.
Deeskalasiyanın zəruri olduğu və danışıqlar prosesinin bərpa edilməsi istiqamətində diplomatik səylərin artırılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, mülki əhalinin və infrastrukturun mühafizəsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 02 March 2026
On 1 March 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Mr. Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Sayyid Badr bin Hamad bin Hamood Albusaidi.
During the call, the ministers exchanged views on the ongoing military escalation and the increasing tensions in the region.
The ministers expressed deep concern over the recent escalation and emphasized that further deterioration of the situation poses a serious threat to regional security and stability.
The importance of de-escalation and of intensifying diplomatic efforts aimed at resuming the negotiation process was highlighted.
They also stressed the necessity of protecting civilians and civilian infrastructure.
The ministers further exchanged views on other regional and international issues of mutual interest.