Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Oman Sultanlığına səfər etmişdir
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Oman Sultanlığına səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirilib, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Azərbaycan–Oman Birbaşa İnvestisiya Fondunun yaradılmasına dair Səhmdarlar Müqaviləsi imzalanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Oman Sultanlığına səfəri çərçivəsində bu ölkənin iqtisadiyyat naziri Said bin Məhəmməd bin Əhməd Al Saqri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Oman Sultanlığı arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu, 30 ildən artıq diplomatik əlaqələrə, güclü İslam həmrəyliyinə və qarşılıqlı etimada əsaslanan tərəfdaşlığın mövcudluğu vurğulanıb.
İqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin ikitərəfli əməkdaşlıqda önəmi qeyd olunub. Azərbaycan-Oman Birgə Biznes Şurası və İnvestisiya Əməkdaşlığı üzrə İşçi Qrupunun yaradılmasının iqtisadi əməkdaşlığın inkişafında rolu diqqətə çatdırılıb.
Ticarət və investisiya əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğu və bu istiqamətdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Azərbaycanda yaradılmış investisiya imkanları, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, Ələt Azad İqtisadi Zonası və digər sənaye zonalarında sahibkarlığın inkişafı üçün tətbiq olunan güzəştlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları “yaşıl enerji zonaları” elan edilib, bu ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, irimiqyaslı layihələrin icrası, nəqliyyat-logistika imkanlarının genişlənməsi regionun inkişafında mühüm rol oynayır.
Vurğulanıb ki, Azərbaycanın Şərq–Qərb və Şimal–Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşməsi ölkəmizi regional ticarət və logistika mərkəzinə çevirib və bu, Azərbaycan–Oman iqtisadi əməkdaşlığının inkişafı üçün əlavə imkanlar yaradır.
Görüşdə iqtisadi əlaqələrin daha da gücləndirilməsi, ticarət və investisiya sahəsində əməkdaşlıq potensialının reallaşdırılması, enerji, sənaye zonaları, turizm, KOB və tranzit sektorunda birgə fəaliyyətin təşviqi imkanları nəzərdən keçirilib.
Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Omana işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin maliyyə naziri, Oman İnvestisiya Qurumunun sədri Sultan bin Salem Al Habsi və Qurumun prezidenti Abdulsalam bin Məhəmməd Al Murşidi görüşüb.
İki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər Azərbaycan və Oman arasında qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi, regional səviyyədə birgə investisiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi, işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsi üçün əməkdaşlıq mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi imkanlarını dəyərləndiriblər.
Görüş çərçivəsində Oman İnvestisiya Qurumu və Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi arasında Azərbaycan-Oman Birbaşa İnvestisiya Fondunun yaradılmasına ilə bağlı Səhmdarlar Müqaviləsi imzalanıb.
Birgə Fondun fəaliyyəti ikitərəfli investisiya əməkdaşlığının güclənməsinə, ərzaq sənayesi, səhiyyə, bərpaolunan enerji, istehlak malları və logistika kimi müxtəlif sahələrdə Azərbaycan, Oman, Mərkəzi Asiya və digər ölkələrdə strateji investisiya layihələrini həyata keçirməklə ölkələrimizin iqtisadi inkişafına töhfə verəcək.
Fondun ilkin kapitalı 200 milyon ABŞ dolları məbləğində müəyyən edilib. Bu məbləğin 100 milyon dolları Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, 100 milyon dolları isə Oman İnvestisiya Qurumu tərəfindən təmin ediləcəkdir.
Azərbaycan-Oman Birbaşa İnvestisiya Fondununyaradılması ilə bağlı imzalanma mərasimində qeyd olunub ki, Azərbaycan və Körfəz Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələr arasında son illərdə əməkdaşlıq daha da genişlənir. Xəzər və Mərkəzi Asiya regionuna açılan qapı olan Azərbaycan və Körfəz və Afrika regionları ilə güclü əlaqələrə malik Oman tərəfdaşlığı yeni iqtisadi sinerji formalaşdırır.
Fondun fəaliyyətinin iki ölkənin suveren investisiya institutlarının təcrübəsinin və imkanlarının əlaqələndirilməsi yolu ilə uğurlu layihələrin reallaşdırılmasına təkan verəcəyi vurğulanıb.

Press release 08 October 2025
Mikayil Jabbarov, Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, has paid a visit to the Sultanate of Oman.
During the visit of the delegation led by Minister Mikayil Jabbarov to Oman, a series of meetings were held and opportunities for expanding economic and trade relations were discussed. A Shareholders’ Agreement on the establishment of the Azerbaijan–Oman Direct Investment Fund was signed.
As part of the visit, Minister Mikayil Jabbarov met with Oman’s Minister of Economy, H.E. Said bin Mohammed bin Ahmed Al Saqri. The parties emphasized that relations between Azerbaijan and Oman are at a high level, built on more than 30 years of diplomatic ties, strong Islamic solidarity, and mutual trust.
The importance of further strengthening economic relations and expanding the contractual and legal framework for bilateral cooperation was highlighted. The role of the Azerbaijan–Oman Joint Business Council and the Working Group on Investment Cooperation in enhancing economic partnership was noted.
The sides underlined the significant potential for developing trade and investment relations and stressed the importance of deepening cooperation in this direction. Information was provided about the investment climate in Azerbaijan, including incentives applied to support entrepreneurship in the liberated territories, the Alat Free Economic Zone, and other industrial zones. It was noted that the Karabakh and East Zangazur economic regions have been declared “green energy zones,” where large-scale reconstruction and development projects, as well as expanded transport and logistics opportunities, play an important role in regional growth.
It was emphasized that Azerbaijan’s strategic location at the intersection of the East–West and North–South transport corridors has positioned the country as a regional trade and logistics hub, creating additional opportunities for the development of Azerbaijan–Oman economic cooperation.
The meeting also reviewed prospects for strengthening economic ties and realizing cooperation potential in trade and investment, as well as promoting joint activities in energy, industrial zones, tourism, SMEs, and the transit sector.
During the visit, Minister Mikayil Jabbarov also met with Oman’s Minister of Finance and Chairman of the Oman Investment Authority, Sultan bin Salem Al Habsi, and the Authority’s President, Abdulsalam bin Mohammed Al Murshidi. The parties exchanged views on the current state of economic cooperation and prospects for deepening partnership. They assessed opportunities to promote mutual investments, expand joint regional investment activities, and improve cooperation mechanisms to strengthen business relations.
Within the framework of the visit, a Shareholders’ Agreement was signed between the Oman Investment Authority and the Azerbaijan Investment Holding on the establishment of the Azerbaijan–Oman Direct Investment Fund.
The Joint Fund will contribute to strengthening bilateral investment cooperation and support the implementation of strategic investment projects in Azerbaijan, Oman, Central Asia, and other countries in sectors such as food industry, healthcare, renewable energy, consumer goods, and logistics.
The Fund’s initial capital has been set at USD 200 million, with USD 100 million to be provided by Azerbaijan Investment Holding and USD 100 million by the Oman Investment Authority.
During the signing ceremony, it was noted that cooperation between Azerbaijan and the member states of the Gulf Cooperation Council has expanded significantly in recent years. Azerbaijan, as a gateway to the Caspian and Central Asian regions, and Oman, with its strong ties to the Gulf and African regions, create new economic synergy through their partnership.
It was emphasized that the Fund’s activities will foster the successful implementation of projects by coordinating the experience and capabilities of the sovereign investment institutions of both countries.