Mətbuat şərhi 19 may 2025
19 May 2025 ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Oman Sultanlığının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Oman nümayəndə heyətinə isə Oman Sultanlığının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Mohammed bin Nasser Al-Mabsali  rəhbərlik edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Oman Sultanlığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov, hər iki ölkənin xarici siyasət qurumunun məsul əməkdaşları, həmçinin  Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin, Daxili İşlər Nazirliyinin,Təhsil Nazirliyinin və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliklərinin  rəsmiləri iştirak ediblər.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı iki ölkə arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə ikitərəfli sənədlərin imzalanması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

May 19, 2025, the first consular consultations were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman
The Azerbaijani delegation was led by Mr. Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Omani delegation was headed by Mr. Mohammed bin Nasser Al-Mabsali, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman.
The event was attended by Mr. Rashad Ismayilov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Sultanate of Oman, responsible officials of the foreign ministries of both countries, as well as representatives from the Ministries of Justice, Internal Affairs, Education, and Labour and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan.
During the consultations, the current state and future prospects of cooperation in the consular sphere between the two countries were discussed, including the signing of bilateral documents in the relevant field.