Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Omana səfəri çərçivəsində bu ölkənin Kral Ofisinin naziri General Sultan bin Məhəmməd əl-Nomani ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan–Oman əlaqələrinin dərinləşdirilməsi ilə bağlı səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb, ticarət, investisiya, turizm, təhsil və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulanıb.
Həmçinin dialoqun və yüksək səviyyəli təmasların genişləndirilməsinin, eləcə də BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.

The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, met with the Minister of the Royal Office of the Sultanate of Oman, General Sultan bin Mohammed Al Nu’mani, during his visit to Oman.
During the meeting, the sides held a productive exchange of views on deepening Azerbaijan–Oman relations and emphasized the importance of expanding cooperation in the fields of trade, investment, tourism, education, and humanitarian affairs.
They also underlined the significance of enhancing dialogue and high-level contacts, as well as strengthening cooperation within the United Nations, the Organisation of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement.