Mətbuat şərhi 29 oktyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov rəsmi səfəri çərçivəsində Maskat şəhərində Oman Dövlət Şurasının sədri Şeyx Əbdülməlik Əl-Xəlili ilə görüş keçirmişdir.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Oman arasında dostluq və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslanan münasibətlərin davamlı və yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyi məmnunluqla qeyd edilmişdir. Tərəflər iqtisadiyyat, ticarət, enerji və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini ətraflı müzakirə etmişlər.
Regional logistika və tranzit əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi baxımından bağlantı təşəbbüslərinin əhəmiyyəti vurğulanmış, siyasi məsləhətləşmələrin ikitərəfli əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində mühüm rol oynadığı bildirilmişdir.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın 2026-cı ildə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Zirvə toplantısına sədrliyinin və Dünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) ev sahibliyinin dialoqun, birliyin və davamlı inkişafın təşviqi istiqamətində tərəfdaşlıq üçün yeni imkanlar açacağını vurğulamışdır.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Chairman of the State Council, Sheikh Abdulmalik Al-Khalili, in Muscat during his official visit to Oman.
The discussions highlighted the steady development of Azerbaijan–Oman relations based on friendship and mutual respect, and focused on expanding cooperation in the fields of economy, trade, energy, and humanitarian affairs.
Both sides underlined the importance of connectivity initiatives in strengthening regional logistics and transit links, and emphasized the role of political consultations in advancing bilateral cooperation.
Minister Bayramov noted that Azerbaijan’s chairmanship of the OIC Summit and its hosting of the 13th session of the World Urban Forum (WUF13) in 2026 will create new opportunities for partnership in promoting dialogue, unity, and sustainable development.